Portal Złote Skrzydło
Kryteria wyboru gołębi na loty konkursowe

W Polsce loty konkursowe gołębi pocztowych są organizowane w dni poprzedzające niedziele od maja do sierpnia - dla gołębi dorosłych , i w sierpniu/wrześniu - dla gołębi młodych , z lęgów bieżącego roku kalendarzowego .
Gołębie młode z reguły na pierwszy lot konkursowy wysyła się na odległość nie przekraczającą 100 km. Kolejne loty organizuje się już z dalszych odległości .
Gołębie starsze wysyła się na odległość dochodzącą nieraz nawet do 2000 km. Loty konkursowe to swoista kontrola genetycznie wyznaczonej dzielności lotowej gołębia odchowanego w określonych warunkach , a więc pozostającego pod wpływem wielu czynników pozagenetycznych. Wyniki lotów konkursowych pozwalają na dość dokładne określenie wartości genetycznej gołębia w zakresie jego orientacji w przestrzeni powietrznej , a także właściwości psychicznych - dążenia do gołębnika - i stanowią bardzo ważne kryterium selekcji.
Gołębie młode kwalifikuje się do lotu konkursowego na podstawie rodowodu , pokroju i kondycji. Po powrocie do gołębnika hodowca może przeprowadzić selekcję wstępną kwalifikującą ptaka do kolejnego lotu konkursowego. Takie postępowanie nazywane jest selekcją wielostopniową , gdyż ostateczna decyzja - zatrzymać do reprodukcji czy wybrakować - zapada po przeanalizowaniu wyników kilku lotów , a nie jednego czy dwóch . Wyniki kilku lotów pozwalają na dokładniejszą ocenę dzielności lotowej gołębia , jej wartości genetycznej wyznaczonej genotypem ptaka .
Gołębie starsze kwalifikuje się na loty konkursowe na podstawie ich poprzednich lotów , zarówno zakończonych zwycięstwem , jak i powrotem z opóżnieniem .
Hodowcy kierują się poza tymi dodatkowymi kryteriami , które stanowią podstawę prognozowania , przewidywania udanego lotu . Do dodatkowych kryteriów zalicza się m.in.: zachowanie się gołębia w gołębniku , stopień wytrenowania mięśni , stan upierzenia , fazę rozrodu .

Zachowanie się gołębia w gołębniku .
Z doświadczenia wielu hodowców wynika , że ptaki o spokojnym temperamencie , ale bacznie obserwujące otoczenie , są lepszymi lotnikami . Toteż chętniej typują je na loty konkursowe . Mniejsze szanse na udany lot mają ptaki nerwowe lub chore .

Stopień wytrenowania mięśni .
Hodowcy oceniają wytrenowanie miśni stosując ,,palpację'' - lekkie naciskanie opuszkami palców na mięśnie piersiowe .
W ten sposób odróżniają kondycję lotową ptaka od opasowej , spowodowanej odłożeniem się tkanki tłuszczowej . W dotyku mięśnie wytrenowane robią wrażenie lużnych .

Barwa skóry pokrywającej mięśnie piersiowe .
Gołąb w kondycji lotowej - zdaniem wielu hodowców - ma różową barwę skóry po obu stronach mostka . Zółta barwa skóry świadczy o odłożonej tkance tłuszczowej , o zapasieniu ptaka , niebieskogranatowa zaś o zmęczeniu mięśni , np. po odbytym , ciężkim locie konkursowym .

Stan upierzenia w sezonie lotowym .
Stan upierzenia zależy od terminu łączenia partnerów płciowych w pary . Termin ten powinien być tak zsynchronizowany w czasie , aby ogólne pierzenie się gołębi nie nastąpiło przed zakończeniem lotów . Z reguły gołębie są w kondycji lotowej wtedy , gdy zrzucają lotki pierwszego rzędu , od drugiej do czwartej . Pierzenie się gołębi jest skorelowane z okresem reprodukcyjnym ( kolejne lęgi przyśpieszają pierzenie ) oraz z obraną metodą lotowania ; gołębie nie mające partnerów płciowych oraz gołębie - wdowce pierzą się wolniej . Z chwilą nastąpienia generalnego pierzenia się na całym tułowiu gołębie tracą formę lotową .
Młódki wyklute na wiosnę są - podczas lotowania we wrześniu - w stadium pierzenia się . Toteż jeśli brakuje im wielu lotek pierwszego rzędu ( np. po 3 w każdym skrzydle ) i głowa nie jest jeszcze pokryta nowymi piórami , mają one trudności w pokonywaniu dystansu dzielącego je od gołębnika .

Wyraz oczu .
Oczy są odzwierciedleniem stanu zdrowia , a także psychiki gołębia . Jeśli wykazują one zainteresowanie otoczeniem , żywo reagują na sygnały czy zjawiska , to znaczy , że gołąb jest zdrowy . Natomiast oczy o wyrazie ,,zgaszonym'' i zobojętniałymna otoczenie świadczą o złym stanie fizycznym ptaka .

Zespół cech behawioralnych .
Ważne jest wystąpienie zespołu cech behawioralnych identycznych ze stwierdzonymi przed poprzednim wysłaniem gołębia na udany lot . Hodowca typując te same gołębie na kolejne loty przez wiele lat pamięta zachowanie się każdego z nich przed poprzednim lotem . Dotyczy to zarówno zachowania się gołębi zwycięskich , jak też tych , które wróciły po zakończeniu konkursu . Jeżeli gołąb wykazuje zachowanie identyczne z poprzedzającym zwycięski lot , to hodowca go typuje . Jeśli zaś zachowuje się tak , jak przed lotem nieudanym , to pozostawia go w gołębniku i stara się znależć przyczynę niepożądanego zachowania . Są to z reguły indywidualne cechy gołębi , znane tylko ich hodowcy . Niekiedy hodowca nie potrafi sprecyzować , na podstawie czego sądzi , że dany ptak odniesie zwycięstwo albo przynajmniej wróci przed zakończeniem konkursu .

Faza rozrodu
Z fazą rozrodu ściśle wiążą się metody lotowania , np. wdowieństwa , półwdowieństwa i inne . Hodowcy opracowujący metody lotowania ulegli w pewnym stopniu wpływowi antropomorfizmu ; utożsamiają oni zachowanie gołębia z zachowaniem człowieka w konkretnej sytuacji . Gołąb uwolniony z kabiny transportowej przeżywa jeszcze większy stres niż podczas kilku czy kilkunastu godzin jazdy w zamknięciu . W tym czasie bowiem zdążył już w określonym stopniu się zaadoptować .
Po uwolnieniu gołąb odruchowo poszukuje kierunku prowadzącego do gołębnika. Impulsem do powracania nie jest tęsknota za partnerem czy pisklętami pozostawionymi w gnieżdzie . Dowodem na to jest np. to , że partnerzy płciowi ( para ) bardzo często powracają do gołębnika indywidualnie - jeden z nich przylatuje wcześniej , a drugi póżniej , chociaż obaj zostali uwolnieni w tym samym czasie . Innym przykładem może być szybszy powrót ptaków nie wysiadujących jaj i nie karmiących piskląt niż ptaków , których partnerzy są zajęci wysiadywaniem jaj czy karmieniem młodych .
Gołąb kontynuuje lot raczej na zasadzie odruchów bezwarunkowych i warunkowych . Odczuwa on potrzebę dania zmiany partnerowi w wysiadywaniu jaj lub nakarmienia młodych , ponieważ od ostatniego karmienia upłyneło wiele czasu , a w wolu jest pokarm pobrany w czasie transportu . Równiez po przerwaniu lotu w celu żerowania na polu lub napicia się wody , do mózgowia gołębia dochodzą drogą hormonalną impulsy skłaniające go do poderwania się do lotu i spełnienia swoich powinności fizjologicznych w gołębniku . Na podstawie tych przesłanek opracowano wiele metod lotowania gołębi pocztowych .


Napisał: PZHGP094, 12 lis 2009 17617 wyświetleń

Oceny

4.14

7 głosujących
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Świetne!
14%
Bardzo dobre
86%
Dobre
0%
Średnie
0%
Słabe
0%

Komentarze

83
#1 | krzych048
  • 19 gru 2009 19:24:27

Bardzo mi się podoba ten artykuł.Szczególnie powinni sobie to przeczytać początkujący hodowcy.
okok

3766
#2 | pocztowy37
  • 18 lut 2010 18:40:27

Bardzo dobry artykuł , dowiedziałem się nowych rzeczy .WIELKIE DZIĘKI okok

3863
#3 | Damiann636
  • 27 cze 2010 16:18:39

Przydał mi się ten artykuł DZIĘKI!

4934
#4 | kowal970
  • 29 lis 2010 14:05:43

zkseruje se i dolacze do dokumetow wiecej takich artykulow

1958
#5 | felek
  • 28 sty 2011 16:39:46

Fajnie napisane,super artykuł

1754
#6 | Grzegorz0294
  • 06 lut 2011 11:48:26

Bardzo mądry artykuł,człowiek niby wie to wszystko ale po pewnym czasie zapomina i robi błędy.

8039
#7 | ADAM-01648DV
  • 12 pa 2012 18:02:15

BARDZO MADRZE NAPISANE!!

6527
#8 | pi601
  • 12 pa 2012 20:47:20

Świetny artykuł Oklaski
GRATULUJĘ AUTOROWITak


Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przeczytaj również...
Władysław i Piotr Kowalewscy, oddział 0354 Wrocław [film]
Władysław i Piotr Kowalewscy, oddział 0354 W...
W ostatnim czasie miałem przyjemność odwiedzić hodowlę Władysława i Piotra Kowalewskich, którzy zdobywają fenomenalne wyniki lotując w oddziale 0354 Wrocław. Zobaczycie kilka wspaniałych lotników i rozpłodowców z tej hodowli. Miłego oglądania.

27 lut 2017 14:26:26 
Znajomi z portalu - pit
Znajomi z portalu - pit
Osoby, które śledzą portal dłużej, znają użytkownika pit, który z dużym zaangażowaniem przekazuje swoją wiedzę na temat gołębi. Warto prześledzić jego wypowiedzi z wcześniejszych lat. Tym razem zapraszamy do obszernego artykułu, gdzie Piotr Knap zdradza nam swoje tajemnice.

18 lut 2017 16:39:11 
Marek i Łukasz Orłowscy, oddział 042 Mława - prezentacja hodowli [film]
Marek i Łukasz Orłowscy, oddział 042 Mława ...
Kolejna hodowla, która wyróżniła się na WG Polska to hodowla Marka i Łukasza Orłowskich z oddziału 042 Mława. Do finału dotrwało aż pięć gołębi, które w finale zdobyły kolejno 2, 21, 27, 34 i 37 miejsce.

18 lut 2017 14:26:26 
Krzysztof Węglewski, oddział 0227 Zduńska Wola - prezentacja hodowli [film]
Krzysztof Węglewski, oddział 0227 Zduńska Wo...
Jeszcze w grudniu 2016 roku miałem możliwość obejrzenia hodowli kolegi Krzysztofa Węglewskiego, który lotuje w oddziale 0227 Zduńska Wola. Hodowla ta na przestrzeni ostatnich lat osiąga wspaniałe wyniki, które są wynikiem sumiennej pracy z gołębiami.

02 lut 2017 14:26:26 
Robert Ciężczak, oddział 0238 Zakopane - prezentacja hodowli [film]
Robert Ciężczak, oddział 0238 Zakopane - pre...
Tym razem udaliśmy się w okolice Zakopanego. W miejscowości Czerwienne lotuje kolega Robert Ciężczak, który mimo młodego stażu poradził sobie z wyborem dwóch lotników na WG Polska, a jeden z nich uplasował się w czołowej piątce z lotu finałowego.

28 sty 2017 14:26:26 
Pawel Szubert, oddział 0221 Sieradz 2 - prezentacja hodowli [film]
Pawel Szubert, oddział 0221 Sieradz 2 - prezen...
Hodowla Pawła Szuberta jest kolejną hodowlą, którą chciałbym przedstawić. Gołębie z tej hodowli zdobyły między innymi tytuł II Najlepszej Drużyny WG Polska oraz 3. i 5. AS WG Polska. Zapraszam na krótki reportaż filmowy.

11 sty 2017 14:26:26 
Strony oddziałów PZHGP
oraz Klubów i organizacji
Skontaktuj się w celu aktualizacji danych lub jeśli Ty lub Twój oddział bądź klub chce prowadzić stronę internetową w naszym systemie.

QBALOTNIK SKLEP wszystko dla gołębi
Hodowla 2000
Pigeon Vitality
Sprzedawca:
150.00 zł
Licytacja (brak ofert)
0.00 zł
KUP TERAZ!
Data zakończenia:
18.06.2019 16:21

Sprzedawca:
100.00 zł
KUP TERAZ!
Data zakończenia:
29.06.2019 06:36

Sprzedawca:
150.00 zł
Licytacja (brak ofert)
0.00 zł
KUP TERAZ!
Data zakończenia:
18.06.2019 16:26

Sprzedawca:
100.00 zł
Licytacja (brak ofert)
Data zakończenia:
17.06.2019 20:54

Sprzedawca:
100.00 zł
Licytacja (brak ofert)
Data zakończenia:
17.06.2019 20:47

Ostatnio Widziani
Użytkowników online: 0
Statystyka

Gości online: 20
Łącznie użytkowników: 12,171
Najnowszy użytkownik: MatraMatra
Strona istnieje 4702 dni
Dzisiaj odwiedzono nas: 43578 razy
Dzisiaj zalogowało się 102 użytkowników
Sprzedawca: hodowca51
100.00 zł
Licytacja (1 oferta)
Data zakończenia: 17.06.2019 20:44


Portal Złote Skrzydło
Miejsce spotkań hodowców gołębi pocztowych.
Jesteśmy gotowi na nowe wyzwania!


Kontakt z redakcją
Szymon Krupowicz
  535 635 636
zloteskrzydlo@gmail.com
redakcja@zloteskrzydlo.pl

                
Szybki kontakt z redakcją

133,974,128 unikalne wizyty. Wszystkie prawa zastrzeżone! Stronę wygenerowano w 0.61 sekund.
Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2019 by Nick Jones.Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.