Portal Złote Skrzydło
Znajomi z portalu - krzysiek0227


To najlepsza dorosła samica: Oddziału, Okręgu i trzecia w Regionie - ani razu nie spudłowała i zdobyła 14/14konk.
Nie były to konkursy na ogonie tylko w ścisłej czołówce co pozwoliło jej również zostać: 4 lotniczką Oddziału Kat.A jak również 2 lotniczką Kat.M

Jak zaczęła się Twoja przygoda z gołębiami?
Z tymi mądrymi ptakami związany jestem od dzieciństwa i jak sięgam pamięcią towarzyszą mi nieprzerwanie do dnia dzisiejszego. W miejscowości, w której się wychowywałem jak to na wsi - większość posiadała gołębie. Hodował je również mój dziadek i już jako kilkulatek biegałem za nimi po podwórku. Jakiś czas po śmierci dziadka w wieku sześciu, może siedmiu lat miałem już swoje gołębie. Zamiłowanie rosło z roku na rok. Z pomocą mamy i brata godziłem pasję z edukacją w szkole średniej i potem na studiach. Kiedy poznałem swoją przyszłą żonę, wyprowadziłem się z rodzinnej miejscowości zabierając oczywiście ze sobą gołębie. Na nowym już miejscu, pobudowane zostały gołębniki. Po założeniu rodziny i stabilizacji zawodowej przyszedł czas na zajęcie się profesjonalnie hodowlą i lotowaniem.


W jakim oddziale lotujesz?
Do PZHGP wstąpiłem w 1998 roku lotując jeszcze ze swojej rodzinnej miejscowości. Należę do oddziału 0227 Zduńska Wola liczącego ok. 100 hodowców w trzech podległych sekcjach. Sekcje są rozproszone w promieniu około 40km między hodowcą o najbliższym kilometrażu a hodowcą położonym najdalej. Mój gołębnik usytuowany jest w środku oddziału, jednak najbardziej wysunięty na południe.Gołębnik dla wdów.

Jaka metoda lotowania sprawdziła się w Twojej hodowli?
Do roku 2010 lotowałem metodą gniazdową. Na chwile obecną od 6 już lat prowadzę wdowieństwo. Wybrałem odmianę totalną tak, aby móc lotować zarówno samczyki jak i samiczki. Posiadam niewielkie stado, dlatego lotuje całym gołębnikiem. Od kilku już lat prym w tej metodzie wiodą u mnie samice. 


 


Tradycyjna cela lęgowa na ruszcie.

Jak wygląda u Ciebie sezon lęgowy?
Do tej pory gołębie łączone były w pary żeby pierwszy i ewentualnie drugi lot szły z obiegówki od młodego. Od przyszłego sezonu lotniki połączone będą tak, aby na 10 dni przed pierwszym konkursem były już wdowcami. Rozpłód zawsze łączony jest w tym samym czasie co gołębie lotowe. Metody kojarzenia jakie stosuje to w większości krzyżówka, ale również i umiarkowane pokrewieństwo, a także hodowla na linię i międzyliniowa. W bliskim pokrewieństwie łączę jedynie wybitne osobniki, których młode przeznaczam do dalszej hodowli. Jeśli chodzi o sam sezon lęgowy to starannie się do niego przygotowuje. Od tego zależy powodzenie w lęgach i wyhodowanie zdrowych silnych młodych. Dobra karma białkowa, suplementy, witaminy i minerały, tego nie może zabraknąć podczas przygotowań do lęgów i w czasie ich trwania. Dorosłe osobniki muszą być w 100% zdrowe i w dobrej kondycji. Podczas wychowu młodych karmie swoje ptaki trzy razy dziennie, zawsze mają świeży gryt w osobnym karmniku. Do wody dostają probiotyki, zakwaszacze i witaminy. Na karmę stosuje różnego rodzaju oleje i suplementy wzmacniające kościec, zawierające pełną gamę makro i mikro elementów. Niezbędnym jest również podawanie aminokwasów. Tak prowadząc stado, młode rosną bardzo szybko, a po gołębiach dorosłych nie widać obciążenia lęgami.


Jak liczny jest twój rozpłód?
Od kilku lat mój gołębnik rozpłodowy jest dość liczny i znajduje się w nim z reguły około 25 par. Ten stan wynika z tego, iż posiadam kilkanaście par gołębi sprowadzonych w ostatnich latach i te gołębie są testowane, oraz włączane w moje. Poza tym rozpłód powiększył się również o kilka wybitnych lotników, które z racji wieku, bądź wyjątkowego przekazywania na młode zostały wycofane z gołębnika lotowego. Za rok docelowo zaplecze rozpłodu składać się ma z maksymalnie 15 par. Będzie to liczba nieprzekraczalna i w zupełności wystarczająca.Gołębie w wolierze gołębnika rozpłodowego.

Czym kierujesz się przy dobieraniu par?
Jeśli chodzi o gołębnik lotowy staram się po części łączyć według zasady ?najlepszy z najlepszym?, reszta ptaków łączy się samodzielnie. Pilnuje jedynie, aby nie były to zbyt bliskie połączenia. Jeśli widzę, iż między partnerami ?nie iskrzy? to nie zmuszam ptaków na siłę do połączenia się. Tu musi nawiązać się prawdziwa miłość, którą potem wykorzystuje podczas lotów we wdowieństwie. Porównując to z ludźmi jestem pewny, że żadnemu facetowi nie spieszyłoby się do domu gdyby wiedział, iż czeka na niego kobieta, z którą został na siłę zeswatany i jej nie kocha. Reasumując: przy dobieraniu par w gołębniku lotowym kieruje się głównie wynikami, pochodzeniem w obrębie danej rodziny, oraz czy partnerzy przypadli sobie do gustu, dopiero w dalszej kolejności budową. Jeśli dana para przetrwała cały sezon i osiągała wybitne wyniki to pozostają w tym związku kolejny sezon. Często zdarza się, że wycofuje w trakcie lotów partnerów najlepszych lotników. W gołębniku rozpłodowym podczas łączenia w pary zwracam szczególną uwagę na budowę, następnie pochodzenie, wiek, rodzina. Często zmieniam partnerów i wszystkie łączenia są kontrolowane i według mojego planu.


Jak wygląda u Ciebie typowy dzień w sezonie lotowym?
Praca z gołębiami w sezonie lotowym zaczyna się już od godziny 4.50. Pierwsze na oblot wylatują samiczki i trenują ok. 40-50min. Potem są zwoływane i przeganiane do swojego przedziału, a następnie karmione. Od godziny 5.40 trenują samce, a po oblocie i nakarmieniu zamykane są w swoich przedziałach tak, aby nie miały dostępu do korytarza, który znajduje się przed przedziałami. Następnie zasłaniam rolety na oknach powodując lekki półmrok. Od tego momentu w gołębniku lotowym panuje spokój przez około 10 godzin. W między czasie karmiony jest rozpłód na gołębniku głównym i w poszczególnych boksach, a także młode. Przygotowuje również karmę do podania wieczorem. Rano w celu ?rewizji? kału, sprzątam tylko w celach gołębnika lotowego. Jest dużo pracy z gołębiami, a czasu przed wyjazdem do firmy mało, dlatego więcej uwagi poświęcam na obserwacji, pilnowaniu oblotów i zachowań lotników, niż na pozycji ?z głową skierowaną w stronę podłogi?. Po południu obloty w początkowej fazie sezonu, kiedy nie jest jeszcze tak gorąco rozpoczynają się o godzinie 16.15. Najpierw trenują wdowy i wdowce, a potem są wypuszczane młode (gdy przychodzą upały to pierwsze latają młode, a obloty gołębi dorosłych zaczynam od 18.00).
Z reguły samiczki trenują podczas tego oblotu dłużej niż rano, mam czas, więc pozwalam im latać dopóki mają na to ochotę, po oblocie bezwzględnie są zwoływane, aby nie przebywały zbyt długo na dachu. Samce natomiast po oblocie mają jeszcze wloty zamknięte przez 15 minut tak, aby mogły przez ten czas przebywać na dachu. Potem są zwoływane, karmione i zaciemniane. Następnie sprzątam gołębniki rozpłodowe. Łącznie w ciągu dnia praca przy gołębiach zajmuje mi ok. 5 godzin.Karmnik na desce zapobiegającej spadaniu karmy pod ruszt.


Pojniki na podwyższeniu.

Jakie karmy i dodatki żywieniowe stosujesz?
Bazuje na trzech firmach produkujących karmy: Prima, MDM, Vanrobaeys. Do lotów są to wysokiej jakości karmy lotowe, lekkostrawne, energetyczne i dietetyczne. W rozpłodzie używam karm z MDM rozpłodowych(białkowych). Jeśli chodzi o suplementy to podstawową firmą z którą współpracuje już od kilku lat jest AviMedica. Nadmienię tylko, iż jestem również tzw. ?gołębnikiem testowym? tej firmy i każdy nowy środek zanim wejdzie na rynek jest testowany na moich ptakach pod względem swojego działania. Używam również środków z takich firm jak: Rohnfried, Backs, Biofactor. Zarówno u lotników, gołębi rozpłodowych jak i młodzieży z podstawowych suplementów stosuje: elektrolit, magnez, aminokwasy, regeneracja nerek i wątroby, białko, środki stymulujące odporność, herbatki, makro i mikroelementy, środki wspomagające układ oddechowy, probiotyki, zakwaszacze, oleje, L carnityne, środki energetyczne (cukry proste) i na przyrost czerwonych krwinek (żelazo z jodem) a także w razie potrzeby środki lecznicze z firmy Dac i De Weerde.


Czy po lotach gołębie wychowują jeszcze młode?
Po ostatnim locie w sezonie wdowce są rozdzielone na tydzień czasu. W tym okresie regeneruje je po trudach lotu. Są również odrobaczane. Następnie zestawiam pary według mojego uznania, z reguły są to połączenia w pokrewieństwie najwybitniejszych asów danego sezonu. Po najlepszych ptakach wypuszczane są młode i rozkładane pod wszystkie pary tak, aby każda z par mogła wychować po jednym młodym. Z takich połączeń dla siebie zostawiam 2-3 sztuki do dalszej pracy hodowlanej, reszta trafia na gołębniki do innych hodowców.


Trening przed sezonem i w trakcie sezonu lotowego?
Czy to przed sezonem gołębi dorosłych, czy też młodych zawsze staram się zorganizować jak najwięcej lotów ćwiczebnych, a wszystko uzależnione jest od czasu jakim dysponuje. Z reguły jest to ok. 10 wywózek od 5 do 80km. W trakcie trwania sezonu, podczas pierwszych 4-5 lotów gołębie mają jeden lub dwa prywatne treningi. Jeśli ma to być trening wydolnościowy to jest to dystans 70km, jeśli natomiast trening szybkościowy to wypuszczane są z 20km. W drugiej fazie sezonu wywózki są sporadyczne i uzależnione od sposobu motywacji na dany lot. Wszystkie podloty treningowe są robione po południu.Gołębnik dla młodych.


 


 

Jak przygotowujesz młode do lotów? Czy są ostro lotowane?
Od kilku już lat nie ścigam się na lotach młodymi. Dlatego też nie są jakoś specjalnie przygotowywane. Po ostatnim locie gołębi dorosłych wyjeżdżam z rodziną na zasłużony urlop i nie mam już tyle czasu na przygotowania młodych tak, aby mogły zdobywać czołowe wyniki. Nie samymi gołębiami człowiek żyje i nie można być najlepszym we wszystkim. Już taki jestem, że jeżeli za coś się biorę to staram się być perfekcjonistą w tym co robie. Nie ma półśrodków i nie można czegoś robić na pół-gwizdka. Wybrałem rywalizacje gołębiami dorosłymi, a wyścigi młodych traktuje jako przyuczenie do przyszłej kariery lotowej. Nie koszuje na prognozowane loty katastrofalne, inaczej karmie (nie na szybkość), a priorytetem jest żeby doprowadzić ich jak najwięcej do końca sezonu.Widok na cele dla gołębi młodych.


 

Jakie gołębie posiadasz w swojej hodowli?
Od kilkunastu już lat prowadzę selekcje na wyhodowanie gołębi allround na loty jednodniowe na dystansie od 100 do 800km. Dlatego takie właśnie gołębie posiadam w swojej hodowli. Owszem bywają pojedyncze ptaki z predyspozycjami na loty 500+ bądź takie, którym najlepiej wychodzą loty do 400km. Jednak dalsza praca hodowlana powoduje, iż w kolejnych pokoleniach pojawiają się już gołębie uniwersalne. Ktoś mógłby powiedzieć: ?jak coś jest od wszystkiego to jest do niczego?. W tym przypadku z tym powiedzeniem się nie zgodzę. Wydaje mi się, iż przy niewielkim stadzie lotowym, oraz metodzie lotowania i systemie, jaki obowiązuje w naszym kraju ma to racje bytu. Nie lotuje na kategorie (które zresztą przy powtarzalności konkursów u lotników same wychodzą), gołębie jeśli są w dyspozycji koszuje się na wszystkie 14 lotów. Mam zawsze postawiony cel w hodowli, który realizuje i może kiedyś się to zmieni i nastawie się na kategorie. Jak na razie dla mnie najważniejszym wyznacznikiem w mojej hodowli jest Kat. D. Bazuje przede wszystkim na ptakach z polskich i niemieckich hodowli, posiadam również pojedyncze sztuki z Holandii i Belgii. Po 18 latach lotowania wyhodowałem własną rodzinę gołębi, która jest u mnie podstawową linią. Prowadzę równocześnie kilka odrębnych linii ze sobą niespokrewnionych stosując różne metody kojarzeń międzyliniowych. Z takich kojarzeń między dwiema liniami najlepsze ptaki z powrotem wracają na odpowiednią linię i nie dokłada się do nich kolejnych nowych gołębi. W rozpłodzie oprócz oryginałów znajdują się także moje wybitne lotniki, które przeszły już na emeryturę i stały się reproduktorami, a także inbredy po najlepszych asach wyhodowane do hodowli. Nigdy przez wiele lat budowania stada, oraz wprowadzania świeżej krwi nie interesowały mnie ?fikuśne? rodowody. Pochodzenie zaczynało nabierać wartości w momencie, kiedy takie ptaki stawały się asami lotowymi bądź świetnymi reproduktorami.


Jak wygląda selekcja stada? Czy kierujesz się tylko wynikiem, czy zwracasz uwagę na budowę?
Podczas selekcji w gołębniku lotowym kieruje się przede wszystkim wynikami lotowymi. Wyjątkiem są gołębie młode i roczne. Tu nie zwracam uwagi na ich wyniki, ważne aby równomiernie i pewnie wracały. Usuwane są jedynie osobniki odstające w budowie i upierzeniu, a także ptaki podatne na choroby. Selekcja gołębnika rozpłodowego uzależniona jest od wyników wyhodowanego potomstwa. Usuwam również ptaki płoche i nerwowe.Widok na gołębniki.

Jak zbudowane są Twoje gołębniki? Wentylacja? Ruszt?
Gołębniki mam murowane, pobudowane nad garażami, ocieplone od zewnątrz styropianem. Na dachu znajduje się dachówka betonowa starego typu (taka jak u Janssenów hehe?;)). Stropy pod gołębnikami wdowców są w lekkiej zabudowie drewnianej, natomiast u gołębi młodych jest strop betonowy ocieplony styropianem pod wylewką, ściany oddzielające poszczególne przedziały są z płyt OSB i MFP na stelażu z belek drewnianych, podbitka na suficie zapobiegająca nadmiernemu nagrzewaniu się wykonana została z boazerii drewnianej. W suficie znajdują się również otwory wylotów wentylacyjnych, a na dachu zamontowane dodatkowo kominy wyciągowe.


Przedziały dla wdowców.


 

Mam dwa przedziały dla wdowców (20 cel + 16 cel). Cele są wykonane z drewna sosnowego (nie płyty) klasycznie łamane z szufladą i rusztem. Podłoga również z deski sosnowej na pióro-wpust. Na podłodze znajduje się ruszt z drewna liściastego. I choć nie jestem zwolennikiem rusztu to jednak ograniczony czas jaki mogę poświęcić gołębiom wole przeznaczyć na ich obserwacje, niż tak jak już wcześniej wspomniałem szpachlowanie podłogi. Dlatego wydaje mi się to optymalnym rozwiązaniem. Sprzątanie pod takim rusztem odbywa się raz w tygodniu w weekend przed przylotem gołębi. Przy zastosowaniu rusztu na podłodze ważne są pewne czynniki. Odpowiednia i sprawna wentylacja (u mnie jest grawitacyjna), kał musi szybko wysychać, a podłoga z desek jest do tego jak najbardziej odpowiednia, bo jak wiemy drewno chłonie wilgoć. Istotną sprawą jest zbieranie się kurzu pod rusztem, który pod wpływem latania gołębi unosi się w powietrze. Dlatego też ruszt musi znajdować się w odpowiedniej odległości od podłogi (im dalej tym lepiej). Pod celami u mnie znajdują się tzw. ?kurzołapy?, które wyłapują unoszący się pył oraz pióra puchowe. Podczas sprzątania wszystko jest dokładnie czyszczone odkurzaczem.


Ściana frontowa z otworami wentylacyjnymi oraz zamykanym od wewnątrz wlotem dla gołębi.


Otwory wentylacyjne.

Frontowa ściana posiada wloty powietrza zaczynające się od samej podłogi i tym sposobem pod wpływem machania przez gołębie skrzydłami część kurzu wydostaje się na zewnątrz. Uważam, iż przy moim mikroklimacie w gołębniku takie gruntowne sprzątanie wraz z odkurzaniem i myciem ścian na mokro jest wystarczające raz na tydzień, aby nie wystąpił nadmiar zdradliwego pyłu. Przed każdym z przedziałów znajduje się korytarz oddzielony ażurową ścianą. Ptaki przebywają na małej powierzchni z celami przy jednoczesnym zachowaniu odpowiedniej kubatury. Tym sposobem są spokojniejsze i łatwiej połapać je do koszy. Gołębnik jest dość mocno nasłoneczniony (wyloty skierowane na południe), jednak reguluje to roletami. Wszystkie okna zawierają mleczny poliwęglan tak, aby ptaki nie widziały latających partnerów i niepotrzebnie się denerwowały. Obok przedziałów dla wdowców znajduje się przedział przeznaczony dla wdów. Tam również są ruszta, jednak tak skonstruowane, aby samiczki miały problemy ze swobodnym poruszaniem po nich. Nie mam problemów z parowaniem się samic, ani znoszeniem przez nie jajek. W tym przedziale na ścianach znajdują się jedynie siodełka. Młode gołębie posiadają dwa przedziały (dla osobnych lęgów), a każdy ma swoją wolierę. Gołębnik rozpłodowy posiada wysokie cele piętrowe na dwie miski oraz wolierę. W kolejnym gołębniku rozpłodowym znajdują się jedynie boksy rozpłodowe i każda para jest odseparowana.


Cele lęgowe w gołebniku rozpłodowym.


Boksy rozpłodowe dające 100% pewności potomstwa po danej parze rozpłodowej.

Mam również dwa pomieszczenia, z których jedno jest kuchnią i magazynem na karmę, a drugie pomieszczenie jest miejscem na kosze, dokumentacje itp. Znajdują się tu również izolatki dla gołębi z dolotów, które są indywidualnie regenerowane, albo dla osobników nowo nabytych przechodzących kwarantannę.


Jak myślisz, w jaki sposób zachęcić ludzi do hodowli i do brania udziału w lotach gołębi?
Nasz sport powinien być szeroko propagowany dla całej społeczności. Więcej informacji w mediach, gazetach lokalnych. Dużo się dzieje, ale tylko w naszym "światku gołębiarskim". A przecież powinniśmy się chwalić wieloma rzeczami na zewnątrz. Coraz częściej organizowane są aukcje charytatywne, wystawy, loty prestiżowe itp. To wszystko powinno się nagłaśniać i nie ograniczać do prasy fachowej dla hodowców. W dobie elektroniki, komputerów, smartfonów i tym podobnych, ciężko jest zachęcić młodych ludzi do hodowli, poważną barierą są również ogromne koszty związane z lotowaniem. Jednak poprzez takie propagowanie naszego sportu możliwe, że zachęcimy istniejących już hodowców nie lotujących, którzy hodują gołębie amatorsko. Jedno jest pewne - do tego hobby, jak zresztą i do każdego innego, nikogo nie powinno się namawiać na siłę. Hodowcą, który w przyszłości ma wielkie szanse na sukces i powodzenie w lotach może być jedynie osoba z powołania, która się tym pasjonuje.


Czym jest dla Ciebie hodowla gołębi?
Wszystkim? Tak dosłownie, zaraz po rodzinie jest dla mnie wszystkim. Hodowla pozwala mi się realizować, jest odskocznią od codziennych problemów, sposobem na stres, możliwością wykazania się, zdobywania umiejętności, poszerzania wiedzy i znajomości. To nie jest już zwykłe hobby, to druga miłość i sposób nadający jakiś sens w życiu. Nie zawsze jest słodko, bo hodowla wymaga również wielu wyrzeczeń, poświęceń, skutecznie uszczupla budżet domowy, ogranicza czas dla rodziny. Na szczęście znam swoje priorytety, wiem co to kompromis i mając do tego odpowiednie warunki nadal będę realizował się w swojej pasji. 

Czy w pracy hodowlanej pomaga rodzina?
Myślę, że wystarczającą pomocą jest to, iż "nie przeszkadza"?;). Żona okazała się osobą bardzo wyrozumiałą, cierpliwą i tolerancyjną. Po kilku latach małżeństwa pogodziła się i zaakceptowała moje hobby. Wszystkie wyjazdy i urlopy podporządkowaliśmy pod sezon lotowy. Syn czasem pomaga mi przy gołębiach rozpłodowych, albo młodych. Jednak przy lotnikach pracuje sam i w sezonie nikt oprócz mnie nie wchodzi do gołębnika lotowego. W okresach, kiedy jestem na urlopie (pomiędzy lotami dorosłych i młodych) gołębiami zajmuje się brat, który kiedyś przez kilka lat był hodowcą i również lotował. Mam także kilku zaufanych kolegów-hodowców, na których zawsze mogę liczyć w razie potrzeby.


Chciałbyś coś dodać od siebie?
Hodowla gołębi pocztowych to piękne hobby. Pomimo, iż lotowanie jest formą rywalizacji, to niech to będzie zdrowa i uczciwa rywalizacja. W tym sporcie zaczyna być coraz więcej zawiści, zazdrości, pomówień. Ta pasja powinna nas łączyć, a nie dzielić. Szanujmy swoich rywali, a każdy ich sukces traktujmy jako bodziec do dalszej pracy w naszych hodowlach. Nie bójmy się komuś pomóc i wyciągnąć do kogoś ręki, bo być może my kiedyś będziemy potrzebować pomocy. Bądźmy konsekwentni w tym co robimy, trzymajmy się planu i zasad "fair play". Cierpliwość i pokora to bardzo ważne cechy, o których należy pamiętać chcąc zdobywać największe trofea w tym sporcie. Pozdrawiam wszystkich hodowców i życzę Wam kochani sukcesów i pociechy ze swoich pupili w nadchodzącym sezonie lotowym. Zapraszam również na swoją stronę internetową: www.hodowlaweglewski.pl - na której można dowiedzieć się więcej o mojej hodowli, a w sezonie lotowym śledzić przebieg każdego lotu.W sezonie 2016 zdobyła 12 konkursów w tym 3x 2 miejsce na oddział, 1x 3, 1x 10..itd.. sama szpica.
Została najlepszym lotnikiem oddziału w Kat.A oraz w Kat.C.
Fenomenalny wynik w Kat.C (4,12coef.) pozwolił zostać jej również najlepszym lotnikiem Okręgu Łódź jak i Regionu I.


Krzysztof w pokoju ze zdobytymi nagrodami.

Sukcesy i osiągnięcia gołębi?
Każde nawet najmniejsze osiągnięcie i krok do przodu jest dla mnie sukcesem. Od ostatnich dziewięciu lat tych sukcesów jest sporo i z roku na rok są coraz większe. Aktualnie zakończony sezon 2016 okazał się dla mnie szczęśliwy potwierdzając, iż moja praca z gołębiami mająca za cel wyhodowanie stada gołębi allround uwieńczona została sukcesem w postaci tytułu Supermistrza Okręgu Łódź z wszystkich kategorii (A+B+C+M). To tylko potwierdza, iż hodowla idzie właściwym i wcześniej obranym torem. Kolejnym, wartym wspomnienia jest uzyskany wynik w Intermistrzostwie - 281,657 dający tytuł 8 przodownika w Polsce. A oto najważniejsze wyniki z ostatnich 7 lat:


SEZON 2016
ODDZIAŁ
Mistrzostwo gołębi dorosłych KAT "OPEN" - I V-ce MISTRZ
Mistrzostwo gołębi dorosłych KAT SERYJNE - II V-ce MISTRZ
Kategoria A - MISTRZ (391,97 coef.)
Kategoria B - 4 MIEJSCE (462,15 coef.)
Kategoria C - MISTRZ (103,17 coef.)
Kategoria D - MISTRZ (957,29 coef.)
Kategoria M - II V-ce MISTRZ (341,83 coef.)
Kategoria SUPERMISTRZOSTWO (D+M) - MISTRZ
Kategoria GMP - MISTRZ (1852,78 pkt.)
Lotniki:
- Najlepsza lotniczka dorosła -14 konk. 671,48 coef.
- 4 lotniczka dorosła -12 konk.
- Najlepszy lotnik Kat.A -30,15 coef.
- 4 lotnik Kat.A -101,33 coef.
- 4 lotnik Kat.B -37,27 coef.
- Najlepszy lotnik Kat.C -4,12 coef.
- 3 lotnik Kat.C -29,50 coef.
- 2 lotnik Kat.M -26,71 coef.
OKRĘG
Kategoria A - 5 miejsce
Kategoria B - 15 miejsce
Kategoria C - I V-ce Mistrz
Kategoria D - I V-ce Mistrz
Kategoria M - 13 miejsce
Kategoria GMP - 4 miejsce
Kategoria Supermistrzostwo - Mistrz (1299.12 coef.)
Najlepsza samica dorosła - 14 konk. 671,48 coef.
Najlepszy lotnik Kat. C - 4,12 coef.
4 lotnik Kat. A - 30,15 coef.
REGION I
Kategoria A - 22 miejsce
Kategoria C - 6 miejsce
Kategoria D - 11 miejsce
Kategoria GMP - 8 miejsce
Kategoria Supermistrzostwo - 4 miejsce
Najlepszy lotnik Kat. C - 4,12 coef.
3 Lotniczka dorosła - 14 konk. 671,48 coef.
POLSKA
INTERMISTRZOSTWO -8 PRZODOWNIK
GMP - 80 Przodownik
Mistrz w konkursie DERBY 2016 portalu Złote Skrzydło

SEZON 2015
ODDZIAŁ
Mistrzostwo gołębi dorosłych KAT "OPEN" - MISTRZ
Mistrzostwo gołębi dorosłych KAT SERYJNE - II V-ce MISTRZ
Kategoria A - I Vce MISTRZ
Kategoria B - MISTRZ
Kategoria D - MISTRZ
Kategoria M - MISTRZ
Kategoria GMP - II V-ce MISTRZ
4 lotnik Kat.A 161,29 coef.
1 lotnik Kat.B 19,53 coef. , 2 lotnik Kat.B 53,88 coef., 3 lotnik Kat.B 60,51 coef.,4 lotnik Kat.B 79,75 coef.
1 lotnik Kat.M 17, 66coef., 2 lotnik Kat.M 24,28coef., 3 lotnik Kat.M 42,13 coef.
Najlepszy lotnik dorosły samiec - 12konk.
Najlepsza lotniczka dorosła samica - 12konk.
Czołowe konkursy w sezonie:
3x1konk!!!, 3x2konk!!!, 5x3konk!!!, 2x4konk., 3x5konk., 1x6konk., 1x7konk., 5x8konk., 1x9konk., 4x10konk.
OKRĘG
Kategoria A - 3 przodownik 725,48 coef.
Kategoria B - MISTRZ 213,67 coef.
Kategoria D - 1 przodownik 1400,12 coef.
Kategoria M - II V-ce MISTRZ 84,07 coef.
Kategoria GMP - 14 przodownik - 2310,12 pkt.
Najlepszy lotnik Kat. B - 19,82 coef.
3 Lotnik dorosły - 12konk. 913,11 coef.
REGION
Kategoria B - 5 przodownik 213,67 coef.
Kategoria D - 19 przodownik 1400,12 coef.
Kategoria M - 12 przodownik 84,07 pkt.
POLSKA
Kat. B - 47 PRZODOWNIK
13 As Polski Kat. D (za dwa lata) - 70,05 coef.
20 As Polski Kat. H - 42,61 coef.
Wydolność gołębnika według "Poradnika Hodowcy" - 9 miejsce w Polsce (53%).

SEZON 2014
ODDZIAŁ
Mistrzostwo gołębi dorosłych KAT "OPEN" - V-ce MISTRZ
Mistrzostwo gołębi dorosłych KAT SERYJNE - V-ce MISTRZ
Kategoria A - MISTRZ
Kategoria B - II V-ce MISTRZ
Kategoria C - V-ce MISTRZ
Kategoria D - V-ce MISTRZ
Kategoria M - V-ce MISTRZ
Kategoria GMP - MISTRZ
Klasyfikacja najlepszych lotników dorosłych: 2, 4, 10.
Klasyfikacja najlepszych lotniczek dorosłych: 1, 4, 6, 7, 8.
Klasyfikacja najlepszych roczniaków: 1, 2.
Drugi lotnik Kat. A - 168,12 coef.
Trzeci lotnik Kat. A - 193,88 coef.
Czwarty lotnik Kat. B - 56,37 coef.
Drugi lotnik Kat. C - 25,12 coef.
Czwarty lotnik Kat. C - 31,61 coef.
Czwarty lotnik Kat. M - 54,58 coef.
Czołowe konkursy w sezonie:1, 1,1,2,3,3,4,4,5,5,5,6,9..itd.
OKRĘG
Kategoria A - 4 przodownik 1017,86 coef.
Kategoria B - 12 przodownik 517,49 coef.
Kategoria C - 4 przodownik 106,41 coef.
Kategoria D - 4 przodownik 1641,76 coef.
Kategoria M - 22 przodownik 325,09 coef.
Kategoria GMP - 6 przodownik - 2424,41 pkt.
Najlepsza lotniczka dorosła.
Trzecia lotniczka roczna.
Piąta lotniczka roczna.
REGION
Kategoria C - 32 przodownik 106,41 coef.
Kategoria D - 32 przodownik 1641,76 coef.
Kategoria GMP - 26 przodownik 2424,41 pkt.
POLSKA
V-ce MISTRZ GOŁĘBI TYPOWANYCH 10/10
PORTALU "ZŁOTE SKRZYDŁO"
GMP - 162 przodownik (2424,41 PKT.)

SEZON 2013
ODDZIAŁ
Mistrzostwo gołębi dorosłych KAT "OPEN" - I PRZODOWNIK
Mistrzostwo gołębi dorosłych KAT SERYJNE - MISTRZ
Mistrzostwo gołębi młodych z całości - II V-CE MISTRZ
Mistrzostwo gołębi młodych (GMP) - II V-CE MISTRZ
Mistrzostwo połączonych oddziałów - II PRZODOWNIK
KAT. A - I V-CE MISTRZ
KAT. B - II V-CE MISTRZ
KAT. C - V PRZODOWNIK
KAT. D - II V-CE MISTRZ
KAT. M - III PRZODOWNIK
KAT. AS - II PRZODOWNIK
KAT. GMP - II V-CE MISTRZ
8 LOTNIK DOROSŁY
8 LOTNICZKA DOROSŁA
10 LOTNICZKA DOROSŁA
2 LOTNIK KAT. B - 38,19 coef.
5 lotnik KAT. M - 61,29 coef.
Czołowe konkursy w sezonie: 1,1,1,1,2,2,2,2,2,3,4,5,5,5,10,10 itd.
OKRĘG
Kategoria A - 7 przodownik 717,35 coef.
Kategoria B - 7 przodownik 521,17 coef.
Kategoria D - 4 przodownik 2006,99 coef.
Kategoria M - 11 przodownik 466,20 coef.
Kategoria GMP - 7 przodownik 1358,10 pkt.
WYSTAWA - OKRĘGOWA
Kategoria STANDARD SAMICE - 5 NAGRODA(reprezentantka Okręgu Łódź na wystawę Ogólnopolską)
Kategoria SPORT F-MŁODE - 4 nagroda za wyczyn

SEZON 2012
ODDZIAŁ
Mistrzostwo gołębi dorosłych KAT "OPEN" - II V-ce mistrz
Mistrzostwo gołębi dorosłych KAT SERYJNE - IV przodownik
Mistrzostwo gołębi młodych z całości - VI przodownik
Mistrzostwo gołębi młodych (typowane) - II przodownik
KAT. A - I V-ce MISTRZ
KAT. B - 4 PRZODOWNIK
KAT. C - 6 PRZODOWNIK
KAT. D - I V-ce MISTRZ
KAT. AS - I PRZODOWNIK
KAT. GMP - I PRZODOWNIK
LOTNIKI:
3 LOTNIK KAT. A
1 LOTNIK KAT. B
3 LOTNIK KAT. GMP
2 DOROSŁA SAMICA 11 KONK.
5 DOROSŁA SAMICA 11 KONK.
3 ROCZNA SAMICA
OKRĘG
Kategoria A - 7 przodownik 658,12 coef.
Kategoria D - 12 przodownik 2064,58 coef.
Kategoria AS - 15 przodownik 605,56 pkt.
Kategoria GMP - 17 przodownik 1340,99 pkt.
Kategoria MŁODE - 17 przodownik 876,72 coef.

SEZON 2011
ODDZIAŁ
Mistrzostwo gołębi dorosłych z całości - 26 przodownik
Mistrzostwo gołębi dorosłych (typowane) - 25 przodownik
Mistrzostwo Kat. B - 4 przodownik
Mistrzostwo gołębi młodych z całości - 4 przodownik
Mistrzostwo gołębi młodych (typowane) - Mistrz

SEZON 2010
ODDZIAŁ
20 miejsce - Mistrzostwo gołębi dorosłych z całości
11 miejsce - Mistrzostwo gołębi dorosłych seryjne
5 miejsce - Kat. C
8 miejsce - Kat. As
5 miejsce - Mistrzostwo gołębi młodych
Drugi lotnik gołębi młodych 5/5 845,77 kkm
Najlepszy lotnik Kat. Maraton coef. 8,85
Czołowe konkursy: 2x2, 1x3, 2x4, 2x6 itd.
OKRĘG
22 miejsce - Kat. C ceof. 305,33
24 miejsce - Kat. As (okręgowa)
Najlepszy lotnik w okręgu, Kat. Maraton coef. 8,85


Napisał: zloty, 04 gru 2016 9049 wyświetleń

Oceny

5

2 głosujących
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Świetne!
100%
Bardzo dobre
0%
Dobre
0%
Średnie
0%
Słabe
0%

Komentarze

5103
#16 | piotr154
  • 10 gru 2016 03:06:46

Brawo !!!!
Oby kolejne lata były równie bogate !!!


Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przeczytaj również...
Władysław i Piotr Kowalewscy, oddział 0354 Wrocław [film]
Władysław i Piotr Kowalewscy, oddział 0354 W...
W ostatnim czasie miałem przyjemność odwiedzić hodowlę Władysława i Piotra Kowalewskich, którzy zdobywają fenomenalne wyniki lotując w oddziale 0354 Wrocław. Zobaczycie kilka wspaniałych lotników i rozpłodowców z tej hodowli. Miłego oglądania.

27 lut 2017 14:26:26 
Znajomi z portalu - pit
Znajomi z portalu - pit
Osoby, które śledzą portal dłużej, znają użytkownika pit, który z dużym zaangażowaniem przekazuje swoją wiedzę na temat gołębi. Warto prześledzić jego wypowiedzi z wcześniejszych lat. Tym razem zapraszamy do obszernego artykułu, gdzie Piotr Knap zdradza nam swoje tajemnice.

18 lut 2017 16:39:11 
Marek i Łukasz Orłowscy, oddział 042 Mława - prezentacja hodowli [film]
Marek i Łukasz Orłowscy, oddział 042 Mława ...
Kolejna hodowla, która wyróżniła się na WG Polska to hodowla Marka i Łukasza Orłowskich z oddziału 042 Mława. Do finału dotrwało aż pięć gołębi, które w finale zdobyły kolejno 2, 21, 27, 34 i 37 miejsce.

18 lut 2017 14:26:26 
Krzysztof Węglewski, oddział 0227 Zduńska Wola - prezentacja hodowli [film]
Krzysztof Węglewski, oddział 0227 Zduńska Wo...
Jeszcze w grudniu 2016 roku miałem możliwość obejrzenia hodowli kolegi Krzysztofa Węglewskiego, który lotuje w oddziale 0227 Zduńska Wola. Hodowla ta na przestrzeni ostatnich lat osiąga wspaniałe wyniki, które są wynikiem sumiennej pracy z gołębiami.

02 lut 2017 14:26:26 
Robert Ciężczak, oddział 0238 Zakopane - prezentacja hodowli [film]
Robert Ciężczak, oddział 0238 Zakopane - pre...
Tym razem udaliśmy się w okolice Zakopanego. W miejscowości Czerwienne lotuje kolega Robert Ciężczak, który mimo młodego stażu poradził sobie z wyborem dwóch lotników na WG Polska, a jeden z nich uplasował się w czołowej piątce z lotu finałowego.

28 sty 2017 14:26:26 
Pawel Szubert, oddział 0221 Sieradz 2 - prezentacja hodowli [film]
Pawel Szubert, oddział 0221 Sieradz 2 - prezen...
Hodowla Pawła Szuberta jest kolejną hodowlą, którą chciałbym przedstawić. Gołębie z tej hodowli zdobyły między innymi tytuł II Najlepszej Drużyny WG Polska oraz 3. i 5. AS WG Polska. Zapraszam na krótki reportaż filmowy.

11 sty 2017 14:26:26 
Strony oddziałów PZHGP
oraz Klubów i organizacji
Skontaktuj się w celu aktualizacji danych lub jeśli Ty lub Twój oddział bądź klub chce prowadzić stronę internetową w naszym systemie.

QBALOTNIK SKLEP wszystko dla gołębi
Hodowla 2000
Pigeon Vitality
Sprzedawca:
250.00 zł
Licytacja (brak ofert)
Data zakończenia:
30.05.2020 12:00

Sprzedawca:
700.00 zł
Licytacja (brak ofert)
Data zakończenia:
30.05.2020 11:48

Sprzedawca:
180.00 zł
Licytacja (1 oferta)
Data zakończenia:
03.06.2020 08:11

Sprzedawca:
700.00 zł
Licytacja (brak ofert)
Data zakończenia:
30.05.2020 11:53

Sprzedawca:
250.00 zł
Licytacja (brak ofert)
300.00 zł
KUP TERAZ!
Data zakończenia:
05.06.2020 09:24

Ostatnio Widziani
Użytkowników online: 1
konrad12p
Statystyka

Gości online: 22
Łącznie użytkowników: 12,385
Najnowszy użytkownik: JanuszKalucki
Strona istnieje 5050 dni
Dzisiaj odwiedzono nas: 50669 razy
Dzisiaj zalogowało się 85 użytkowników
Sprzedawca: karodar254
250.00 zł
Licytacja (brak ofert)
Data zakończenia: 30.05.2020 12:00


Portal Złote Skrzydło
Miejsce spotkań hodowców gołębi pocztowych.
Jesteśmy gotowi na nowe wyzwania!


Kontakt z redakcją
Szymon Krupowicz
  535 635 636
zloteskrzydlo@gmail.com
redakcja@zloteskrzydlo.pl

                
Szybki kontakt z redakcją

145,796,550 unikalne wizyty. Wszystkie prawa zastrzeżone! Stronę wygenerowano w 0.04 sekund.
Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2020 by Nick Jones.Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.