Portal Złote Skrzydło
Forum dyskusyjne portalu Złote Skrzydło
Jesteś w dziale: Off Topic :: Ogólne rozmowy
Temat: Rozpoznawanie najlepszych gołębi i opieka nad nimi
Kto tu jest? 1 Gość
Użytkownik


Postów: 25
Data rejestracji: 16.11.18

#1 | 19.11.2018 15:40

Znalazłem fajny artykuł może komuś się przyda zapraszam do czytania.

Jak rozpoznać topowe gołębie.

W ciągu wszystkich lat mojej przygody ze sportem gołębiarskim spotykałem się z wieloma miłośnikami gołębi zarówno w Holandii jak i poza jej granicami. W związku z moją pracą w firmie Travipharma odbywam wiele podroży. Odwiedzam prominentne gołębniki praktycznie na całym świecie. Wizyty te bardzo pogłębiają moją wiedze. Zawsze jednak jestem zdziwiony wieloma różnicami w sprawdzaniu i ocenie gołębi pocztowych.

Np. fani gołębi z południowej Europy uważają za ważne, że ogon gołębia jest rozpostarty tak bardzo jak tylko to jest możliwe, kiedy właściciel pozwala mu ,,opadać ??w dół gdy trzyma go w rękach.

Azjatyccy fani gołębi lubią widzieć że ogon pozostaje mały- jedno pióro. Ogon opadający w dół oznacza silne plecy. Wschodnio-europejscy miłośnicy ciągną dziób przez kilka sekund aby zbadać gołębia. Lubią gdy po uwolnieniu gołąb mocno potrząsa głową.

Niektórzy rozpoznają płeć młodego gołębia w gnieździe (co najmniej 10-cio dniowego) po tyłku. Odkryłem to w holenderskich Antylach. Jeśli mały tyłek wystaje w jednym punkcie- to jest to samczyk. Jeśli tyłek jest bardziej zbity to jest to płeć żeńska. Stary holender nauczył mnie jak poznać płeć po palcach, po ich długości. Jeśli weźmiesz razem trzy przednie palce i będą nierównej długości, to prawie pewne jest , że to samczyk. Niektórzy ludzie myślą, że ma to wielkie znaczenie.

Inaczej jest, gdy mówimy o odkryciu ,wyszukaniu odpowiedniego gołębia lotowego lub rozpłodowego.

Odkryłem, że z tym podejściem jest to łatwe do określenia .

Słyszałem tak dużo rozmów ludzi, którzy mają mało wiedzy o gołębiach, ale uwierzcie mi ? można się tego nauczyć. Nie każdy może osiągnąć perfekcję, ponieważ tylko ,,profesor kosz ?? z pewnością wyłoni najlepsze gołębie ale i tą drogą, którą tutaj zaprezentuję, można się wiele nauczyć.

Kiedy hodowcy są razem, lubią podziwiać i oceniać swoje gołębie ale kiedy chcą kupić nowy materiał muszą określić z góry, który gołąb jest odpowiedni dla ich hodowlanego gołębnika.

Każdy z nas gołębiarzy patrzy i bada inne cechy, które osobiście chciałby widzieć u swoich pocztowych gołębi.

Niestety, możemy bardzo często zobaczyć wielu hodowców, którzy nie są nawet w stanie rozpoznać swoich gołębi w czasie wystawy lub w czyimś gołębniku. Kierują się oni subiektywną oceną a nie specyficznymi kryteriami. Zawsze to będzie wciąż tylko ocena ponieważ osoba, która miałaby 100% racji jeszcze się nie urodziła.

Jestem wdzięczny mojemu ojcu, który był nie tylko moim wielkim nauczycielem, ale również pierwszym sędzią gołębi pocztowych w Isselstein. Miałem także szczęście poznać wielkich mistrzów sportu gołębiarskiego w osobach Martina Van Zona - wielkiego holenderskiego mistrza, oraz belga Fransa Bungeneersa, którzy nauczyli mnie dużo i podzieli się ze mną swoją wspaniałą wiedzą i doświadczeniem w rozpoznawaniu ,, TOP GOŁĘBI?

W sporcie gołębiarskim, jak i w innych rzeczach w życiu, nie jest łatwo podjąć właściwą decyzję. Jeżeli masz setki ,, najlepszych?? gołębi w ręku i robisz własną , osobistą ocenę , możesz odkryć , że są bardzo małe różnice między nimi. Dlatego niemożliwe jest podjęcie ,,nieomylnej?? decyzji. Prawdą jest , że niektóre cechy pochodzą od bardzo dobrych gołębi. Jest to ważne dla sędziego ponieważ może oprzeć swoją decyzje na tych powtarzających się cechach.

 


 

2. Budowa.

Dystanse dzielimy na :

Sprint - do 300km.

Średni dystans ?od 300 do 500km.

Jednio-dniowy dystans od 500 do 800 km.

Nocny długi dystans od 800 do 1000 km

Maraton ?więcej niż 1000 km.

Żeby osiągnąć te odległości, Top gołębie potrzebują doskonałej budowy i mięśni. Wśród Top gołębi są duże i małe gołębie. Waga i wielkość gołębi może być różna, ale my rozważymy średnią budowę, żeby przedyskutować formy i proporcje. Generalnie, większość Top gołębi ma gruszkowatą budowę z klatką jako podstawa.

Gdzie jest różnica? Kształt i proporcje.

Żeby to ułatwić zaprezentujemy reguły A B C :

A. 1.,,Głebokość? ?mostek gołębia jest wystający, można powiedzieć sterczący, mocno wyczuwalny. Cecha ta występuje u gołębi sprinterskich, jak i średniodystansowych.

B 2. Normalny gruszkowaty kształt. Budowa gołębi na średni dystans i jednodniowe długie dystanse.

Te grubsze mięśnie czuciowe rozszerzają się, można powiedzieć, że łatwiej się powiększają. Ponieważ można poczuć te powiększające się mięśnie obok mostka, mostek jest trochę obniżony.

C 3. Kulisty. Budowa dla gołębi do sprintu, na średni i długi dystans. Ta budowa jest najczęstsza. Czujemy, że gołębie są bardziej okrągłe. Mostek jest równy z mięśniami.

Kości widełek są poniżej końca mostka. Są to dwie kości, których koniuszek czujemy. One muszą być tak blisko siebie jak to możliwe, najlepiej -przyległe do siebie. Powinny być twarde w dotyku i nie dać się łatwo wcisnąć ? schować. Wszystkie Top gołębie, które badałem miały dobre kości widełkowe. Tyłek i ogon razem są również częścią budowy. Większość Top gołębi ma płaski tyłek. U większości gołębi na najwyższym poziomie, ogon był płaski (horyzontalny), mały dla oka, jedno piórko ogona czasami lekko skierowane w dół. Wszystkie badane Top gołębie, które spotkałem miały ogony w dół. Wszystkie te cechy i formy ogona mają doskonałą linię aerodynamiczną, jest to tzw.,, aerodynamiczny kształt gołębia??.

 


 

3.Mięśnie

Teraz bardzo ważna część gołębia pocztowego : mięśnie.

O wszystkich Top gołębiach, które spotkałem mogę uczciwie powiedzieć, że wszystkie miały doskonałą muskulaturę. Wszystkie miały gładkie i żywotne mięśnie. Długość wahała się od średnich do długich a nawet bardzo długich mięśni. Odnosi się to do ich możliwości (zdolności) dystansowych.

Podrozdział

gołębie sprinterskie - mają krótkie mięśnie położone blisko mostka.

gołębie na średni i jedno-dniowy długi dystans ?mają podłużne mięśnie i trochę większą odległość od mostka.

gołębie maratońskie ?mają bardzo długie gładkie mięśnie z większą odległością od mostka.

Niemaratońskie gołębie mają krótkie mięśnie, ale są także gołębie średnio i jedno-dniowej długości dystansowej z długimi mięśniami. Są one również bardzo dobre w jedno-dniowych dystansach ale tylko wtedy, gdy są odpowiednio trenowane.

Musimy powiedzieć, że główna różnica pomiędzy krótkimi i długimi mięśniami to :

Krótki mięsień zawiera dużo siły szybkościowej.

Wydłużony mięsień ma więcej siły wytrzymałościowej.

Fakt: Wszystkie Top gołębie mają wygładzone, aż do bardzo gładkich mięśni niezależnie od odległości jakie mają do pokonania! Ale również, oczywiście dobry stan mięśni jest pokazywany gdy potrząsamy nim trzymając go w ręku. Gołębie maratońskie przejawiają ogromną produkcję energii dzięki ich specjalnym mięśniom. Mięsień z ogromną możliwością gromadzenia energii jest w dotyku gładki i trochę ,, tłusty?. Gołębie lotowane z Barcelony mają takie cechy. Ta produkcja energii jest tylko ważna dla gołębi maratońskich, które muszą ,,wisieć ?? w ciągu całego dnia ale taka duża siła i moc może zdarzyć się też gołębiom na dystanse jedno-dniowe. Wyczucie i zbadanie mięśni jest bardzo trudne do nauczenia się i jest niewielu ludzi ,którzy posiadają taki dar.

Najpierw badanie mięśni piersiowych.

W praktyce.

Jeśli chcesz zrobić ćwiczenie lub zbadać mięśnie postępujesz w sposób podany poniżej.

Mięśnie piersiowe:

Weź ptaka w rękę i trzymaj ogonem do góry, plecy gołębia pozostają na twoim brzuchu. Teraz połóż palce wzdłuż mostka ptaka . Wykonujesz boczne tarcie nad ciałem i pchasz mięsnie na zewnątrz. Powtórz ten ruch szereg razy. W ten sposób możesz poczuć mięśnie klatki piersiowej i zbadać je. U nerwowych, trenowanych gołębi wyczujesz je jako trochę zwarte i twarde, potem będziesz musiał powtórzyć ten proces kilka razy. Wpychaj w poprzecznym kierunku. To jest jak pocieranie na wpół napompowanej dętki od roweru.

Kiedy zaaprobowałeś mięśnie klatki piersiowej, możesz ocenić długość i elastyczność : pozwól palcom przejść od dołu do góry ( vertical )

W ten sposób możesz poczuć w pewnym momencie pewnego rodzaju napięcie z obserwowanego przeciwnego oporu. Wtedy poczujesz tzw. w pełni napompowaną dętkę od roweru. Im dłużej czujesz ciśnienie, napięcie, opór od dołu do góry, tym mięsień jest dłuższy. Gołębie mają krótkie mięśnie, jeśli czujesz, że mięsień idzie do połowy mostka, lub kończy się wcześniej, tutaj zatrzymuje się przeciwny opór. Te, których długie mięśnie dają długi przeciwny opór, nawet trochę poza mostek, są gołębiami z długimi mięśniami, a więc są gołębiami na długi dystans.

Uwaga !!!

Ostrzeżenie ? Nie myśl, że długość mostka równa z długością mięśni, to pomyłka. Są gołębie długodystansowe z krótkim mostkiem i długimi mięśniami. I mistrzowie w sprincie, którzy mają długi mostek i krótsze mięśnie niż mostek. Teraz jesteś w stanie zbadać mięśnie i określić bardzo dużą różnicę badanych gołębi.

Następnie ocena długości i elastyczności.


4. Skrzydła i pióra.

Wszystkie najlepsze gołębie, które miałem w rękach, miały delikatne, miękkie pióra. Wprost wyślizgiwały mi się z rąk. Więc jest to również jedno z podobieństw między najlepszymi gołębiami. Delikatne, tłuste pióra. Zawartość tłuszczu na piórach jest nadzwyczaj ważna, aby stworzyć efekt hydrofobiczny. W dodatku jest on również ważny dla ochrony skrzydeł i gładkiego ruchu. Czy wiedziałeś, że tłusta plama na głównym, pierwszym szeregu lotek ( 8-mej, 9-tej lotce) ma funkcję ?

To gwarancja, że tłusty pył jest rozprowadzany na wszystkie pióra podczas latania. Te pióra pozostają w dobrej formie i wolniej się niszczą .

Niektóre cięższe typy ptaków mają tendencje do posiadania grubszego przedramienia niż lżejsze ptaki. Jest to logiczne, ponieważ cięższy gołąb musi unieść więcej wagi. Długość przedramienia musi być krótka. Gołąb, który wykonuje dużo uderzeń skrzydłami z krótkim ramieniem może ,, podnieść się ?? łatwo. Pomyśl o zasadzie lewarka/dźwigni. Możesz to sam przetestować przez położenie przedniego i środkowego palca na przedramieniu, żeby to wyjaśnić ( od środka skrzydła ). Czujesz masę \grudkę w ścięgnie. Twój wskazujący i środkowy palec ma być właśnie pomiędzy frontowym ramieniem a górnym \wierzchnim ramieniem. To ma około 4 do 5 cali długości.

Teraz o pierwszych (aktywne skrzydło ) i drugorzędnych piórach, czyli tylnych (pasywne skrzydło). Większość najlepszych gołębi ma wspaniałe wygięcia na czterech ostatnich lotkach. To jest konieczne z prostego powodu. W wilgoć i mgłę lotki stają się słabsze. Jest to utrudnienie w locie. W ten sposób gołąb traci moc ,, zbierania się ??. Pomyśl o wiośle jak jest zbudowane i jak zagarnia wodę .

Pomiędzy najlepszymi gołębiami, które mają wąskie lotki w pierwszym rzędzie są również gołębie z szerszymi lotkami. Osobiście lubię widzieć trochę przestrzeni pomiędzy ostatnimi 4 ? ema lotkami dla lepszej wentylacji. Gołąb pocztowy musi ,, wiosłować ?? w powietrzu i nie potrzebuje ciepłych prądów powietrza do unoszenia się. Tutaj krótkie lotowe pióra lub długie oraz aktywne tylne skrzydło jest potrzebne. Kiedy pióra są długie nie ma szybkości w wiosłujących uderzeniach skrzydła. Szczególnie patrzymy na lotowe pióra gołębi sprinterskich i odstęp 1,5 cm pomiędzy piórem z pierwszego rzędu i pierwszym z drugiego . Jeśli chodzi o gołębie na dłuższy dystans ta różnica jest mniejsza . Jest również mniej ważna. U nich pióra lotowe są silniejsze i bardziej nieprzejrzyste . Zwróć szczególną uwagę na związek pomiędzy długością drugiego rzędu i pierwszego (aktywne lotki) w każdym skrzydle jest równowaga. Sworznie piór z drugiego rzędu są zgięte w kierunku ciała i muszą zachodzić jedno za drugie jak dachówki i tylko wtedy jest to właściwa zamknięta pozycja tych drugorzędnych piór. Na przykład wtedy powietrze nie może uciekać w czasie ruchu skrzydeł w dół podczas lotu. Tworzy się wtedy optymalną nośność. Można przetestować te drugorzędne pióra samemu. Rozciągnij skrzydło i włóż 4 palce pod lotki drugiego rzędu i spróbuj pchać do góry. Pióra powinny być silnie zbite. Palce nie powinny łatwo przejść przez pióra.

A co z uformowaniem skrzydeł ? Dokładnie takie samo jak na przykład wypukły kształt skrzydła samolotu.

Wiatr, który jest naprzeciwko niego będzie podążał swoim torem. Z powodu dłuższego toru, wiatr jest na górnej stronie skrzydła i krótsza droga na niższej stronie skrzydła, wtedy skrzydło dostaje więcej ciśnienia do góry . Mówimy wtedy o aerodynamice.

 


 5.System oddechowy (drogi oddechowe ).

Ta część jest również niezwykle ważna i niezastąpiona. Jeśli wszystkie komponenty opisane powyżej są optymalne ale nie system oddechowy to wtedy gołąb nie funkcjonuje optymalnie. Nie możemy lotować tego gołębia.

Wszystkie najlepsze, badane przeze mnie gołębie miały doskonały system oddechowy . Kolor gardła i języka jest lekko różowy. Otwarcie tchawicy jest głębokie, delikatnie niższe przy końcu języka. To otwarcie jest wąską luką ok . 3 mm i powinno być łatwe do otwierania . Im dłuższy jest dystans lotu tym ważniejszy jest bardzo dobry i cichy system oddychania.

Luka (otwór) podniebienia najlepszego gołębia musi mieć bardzo wąskie otwieranie . Żeby drogi oddechowe pozostawały czynne muszą być czyste i wolne od śluzu. Przy wydechu powietrze idzie z tchawicy przez otwór podniebienia i na zewnątrz przez nozdrza. To jest ważne dlatego , że ta pozycja pasuje razem dobrze i głębokie otwarcie tchawicy ułatwia szybkie wdychanie i wydychanie.

Pamiętaj, że wszystkie najlepsze gołębie mają doskonały system oddychania, ale nie możemy powiedzieć , że wszystkie ze wspaniałym gardłem są najlepszymi gołębiami !!!


 6.Oko 

Dla wielu z nas jest to najlepsza część do badania. Kto nie chciałby popatrzeć na te wszystkie różnorakie kolory oka z grubą strukturą, paskami, kropkami itd. Są hodowcy, którzy nazywają się sędziami oczu i u których oko umieszczane jest na szczycie listy . Sądzą oni, że są w stanie selekcjonować gołębie opierając się tylko na tej jednej rzeczy . Są również tacy, którzy nie są zainteresowani tym i na oko nie zwracają uwagi. W końcu mamy jeszcze jedną grupę tych , którzy chcą patrzeć w oko gołębia ale nie mają pojęcia czego tam szukają. Skoro jest tyle różnic, które zostały zauważone u najlepszych gołębi, to różnice w oczach też powinny być zauważone .

Jednocześnie nie ma jasnych standardów dla oka wysokiej jakości gołębia lotowego czy rozpłodowego. Jest różnica w tęczówce i w pierścieniu odkrywczym oraz orientacyjnym ( 2 ) Możliwe, że orientacja leży za tym pierwszym . To nie jest jeszcze udowodnione do tej pory .

Możemy użyć oka gołębia jako zwierciadło organizmu. Można w nim odczytać stan zdrowia gołębia .Jeśli ptak jest chory to możemy to zobaczyć po kolorze jego oczu. Zwykle kolor ten jest blady. Zewnętrzny czarny pierścień (4 ) wokół tęczówki jest mniej widoczny lub nawet zanika.

Duża źrenica nigdy nie pojawi się u najlepszych gołębi. Najlepiej aby źrenica ( 1) była tak mała jak tylko to możliwe. Tęczówka najlepszych gołębi jest pełna kolorów ( duże uziarnienie ). Jest podobna do grubej farby i jak gdyby tęczówka wystawała ze źrenicy . Wtedy potomkowie takich najlepszych gołębi są bardzo dobrzy w lotach, możemy wysunąć wniosek, że posiadanie bardzo grubej ziarnistej struktury tęczówki jest ważne w hodowli.

Oczywiście, nie zawsze tak jest. Ojciec najlepszego gołębia może mieć zwykłą tęczówkę. Ale spójrz na jego matkę. Bardzo prawdopodobne, że ona ma te same cechy pięknej grubej tęczówki i to ona przekazuje te super cechy swoim młodym.

Możemy wysnuć wniosek, że najlepsze gołębie zawsze mają grubą tęczówkę, małą źrenicę i delikatnie szerszy pierścień badawczy wokół źrenicy. Super hodowlane gołębie mają grubszą tęczówkę, bardziej kolorową i częściej z czarnymi plamkami i kreseczkami w tej tęczówce. Pierścień badawczy jest troszkę szerszy u super lotowych i zwykle antracytowy zamiast żółtego lub szarego.

Źrenica .

Pierścień badawczy .

Tęczówka .

Zewnętrzny czarny pierścień


7.Podsumowanie wszystkiego !

Istnieją teorie oczu, skrzydeł, mięśni i teorie gardła, które omówiliśmy. Wszystkie te teorie zawierają prawdy, ale nie mogą być one traktowane pojedynczo, w sposób wyizolowany. Mam na myśli, że nie powinno się skupiać tylko na jednym komponencie.

Wszystkie te dobre części, ze wszystkich przedstawionych teorii złożone w jedną całość tworzą ,, top gołębia ??. Kiedy robisz selekcje we własnym gołębniku lub chcesz kupić gołębia na aukcji , to pamiętaj, że gołębie te nie mogą mieć takich cech jak poniżej :

suche lub twarde (sztywne ) pióra

skrzydła z dużymi przerwami

drugorzędne pióra, które możesz łatwo ,, przedziurawić palcami ?

słabo związane

duże otwarcie tchawicy

duże źrenice

słabe mięsnie

słaby tył

szeroki ogon

a nade wszystko, słabe zdrowie
 
Użytkownik


Postów: 169
Data rejestracji: 22.12.13

#2 | 19.11.2018 19:32

czytałem już to kiedyś i uważam ze to bujda na kółkach...on chyba nigdy nie miał w reku dobrych gołębi
 
Użytkownik


Postów: 25
Data rejestracji: 16.11.18

#3 | 19.11.2018 21:01

OK. Zapraszam innych użytkowników do wypowiedzi w tym temacie.
Co o tym myślicie?
 
Awatar
Użytkownik


Postów: 227
Data rejestracji: 28.05.13

#4 | 20.11.2018 18:42

Witam dużo jest takich cech wizualnych aby stwierdzić czy gołąb się wyróżnia od innych każdy hodowca zwraca uwagę na coś innego czy gołąb ma oplywowa sylwetkę czy się wyslizguje kiedy trzymamy to w ręku czy ma malutką dziurkę kiedy mu się otworzy dziób czy jest krótki czy też długi itp jeśli gołąb ma te wszystkie cechy ważne dla danego hodowcy może on lokować się w czołówce ale to nie w 100% miałem takie ptaki które wyglądem były mistrzami A 3 pierwsze loty popadaly jak kawki A cały sezon wytzymywaly gołębie bardziej podobne do pelikanów niż do pocztucha ???? więc jeśli ktoś spojrzeniem i dotykiem stwierdza że gołąb będzie super dobrze sobie radził w lotach i to się sprawdza to ma wielki dar bo ja jedynie przypuszczam że ten poleci A ten może niedac rady pozdro
 
Użytkownik


Postów: 133
Data rejestracji: 26.11.11

#5 | 20.11.2018 19:25

Gdyby wartość gołębia pocztowego można było poznać po wyglądzie nie byłby potrzebne loty. Zamiast robić treningi i loty znawca obejrzałby gołębie i powiedział który gołąb to najlepszy lotnik.
Jak ktoś chce oceniać gołębie po wyglądzie to niech hoduje ozdobne.
 
Użytkownik


Postów: 25
Data rejestracji: 16.11.18

#6 | 20.11.2018 21:20

zgadzam się z wami ale nie do końca rozmawiamy o budowie gołębia a nie o jego zmyśle orientacyjnym jeżeli gołąb jest z dobrym pochodzeniem to moim zdaniem budowa też się liczy fakt jeżeli gołąb będzie miał super budowę a pusto w głowie to nawet z 20km nie wróci
 
Awatar
Użytkownik


Postów: 2318
Data rejestracji: 20.06.10

#7 | 20.11.2018 22:12

Jeśli nie będzie miał solidnej budowy to nie ma co liczyć na wyniki, może się zdarzyć w sezonie lot lub dwa tzw. dziwne, gdzie te wolniejsze siadają jako pierwsze na klapę.


Każde rozwiązanie ujawnia nowe problemy.Grin

 
Użytkownik


Postów: 287
Data rejestracji: 05.11.08

#8 | 30.11.2018 21:47

Są w tym artykule prawdziwe rzeczy. Jak dla mnie dobry artykuł ????


Wysokich lotów !!

 
Użytkownik


Postów: 25
Data rejestracji: 16.11.18

#9 | 30.11.2018 22:27

Też tak uważam.
Pozdrawiam.
 
Użytkownik


Postów: 1434
Data rejestracji: 27.06.08

#10 | 01.12.2018 08:51

Prawdziwy "zimowy" temat przychodzi maj i wszystkie teorie biorą w łeb .
 
Użytkownik


Postów: 25
Data rejestracji: 16.11.18

#11 | 03.12.2018 08:06

Lu napisał
Prawdziwy "zimowy" temat przychodzi maj i wszystkie teorie biorą w łeb .

dlaczego tak uważasz?
 
Użytkownik


Postów: 1434
Data rejestracji: 27.06.08

#12 | 03.12.2018 08:40

michal6077 widzisz hodowla i lotowanie gołębi to nie matematyka tu 2+2 nie koniecznie =4
można sobie głowę nabić teoriami o pięknym oku ,szybkim skrzydle i podobnych pierdołach a listy konkursowe zweryfikują wszystko,nie zawsze pięknie zbudowany gołąb jest lotnikiem było by to zbyt proste.
 
Użytkownik


Postów: 25
Data rejestracji: 16.11.18

#13 | 04.12.2018 13:22

Lu to że nie każdy dobrze zbudowany gołąb jest lotnikiem to ja doskonale wiem ładna budowa nie zawsze idzie w parze z inteligencją gołębia dobra muskulatura odpowiednio przeprowadzony okres pierzenia zdrowie to moim zdaniem podstawa i nadzieja na przyszły sezon bardzo ważne jest też doswiadczenie hodowcy znajomość swoich gołębi umiejętne łączenie w pary każdy ma swoje teorie nie które się sprawdzaja inne nie człowiek uczy się całe życie
 
Użytkownik


Postów: 3184
Data rejestracji: 20.03.08

#14 | 04.12.2018 15:04

UZII napisał(a):
Jeśli nie będzie miał solidnej budowy to nie ma co liczyć na wyniki, może się zdarzyć w sezonie lot lub dwa tzw. dziwne, gdzie te wolniejsze siadają jako pierwsze na klapę.solidna budowa nie zawsze znaczy budowa wzorcowa i podobanie sie ludziom


http://www.piotrek0171.mojegolebie.pl/

 
Użytkownik


Postów: 287
Data rejestracji: 05.11.08

#15 | 04.12.2018 16:55

Ja co roku robie ocene swoich golebi. I te co robią konkursy i dyplomy, ich cechy powtarzaja się.
Zalerzy kto co potrafi zobaczyc..


Wysokich lotów !!

 
Użytkownik


Postów: 1434
Data rejestracji: 27.06.08

#16 | 04.12.2018 17:14

Remek napisał(a):
Ja co roku robie ocene swoich golebi. I te co robią konkursy i dyplomy, ich cechy powtarzaja się.
Zalerzy kto co potrafi zobaczyc..

Remek jak nie potrafią robić konkursów to ja ich już nie oglądam......
 
Awatar
Użytkownik


Postów: 3512
Data rejestracji: 29.08.09

#17 | 04.12.2018 23:40

Jak dla mnie umiejętność oceny budowy gołębia to ważna rzecz .Osobiście chciał bym mieć możliwość zgłębić taką wiedzę. Byłem kiedyś u kolegi ze swoimi ptakami przejżał wymacał i o dziwo to co mu się podobało było w lotnikach odzialu w różnych kategorjach.
Dla mnie w rękach mogło tam się nie podobać 5 z 30 a on wychwycił kilka najlepszych .Ba bierze mojego lotnika który zaczynał siadać czołowo od lotów 500 i mówi że ma predyspozycję na gołębia długiego dystansu.Ja pewnie z podobną budową znalazł bym więcej. On wychwycił tego najlepszego.Oczywiscie udzielił mi paru wskazówek ale uważam że trzeba by było mieć możliwość przeżucenia w rękach setek topowych gołębi by umieć ocenić gołębia z zamkniętymi oczami.
Lu pisze po co skoro doktor kosz pokaże wszystko.Tyle że wiedza teoretyczna jest po to by ten proces weryfikacji skrucić.
CZY każdy gołąb wydany przez super asa jest identycznej budowy?
Ja na przykład miałem w swojej hodowli parę gdzie dawała co roku najlepszego młodego z kompletem konk ale tylko jeden z 5-6 rodzeństwa bo reszta ginęła.W budowie różniły się znacznie.
Jeśli jadę po młodę i mam możliwość wyboru jednego z gniazda to co wybieram bo mi się w gnieździe bardziej podoba?Nie biorę w łapę i intuicyjnie wybieram to co w teorii bardziej leży mi w ręku.
Druga sprawa to dobur par.Nawet jeśli łączymy najlepszy z najlepszym to czy nie warto przyjrzeć się na budowę?Tak jak koledzy pisali że nie zawsze wszystkie dobre gołębie mają super budowę,trafiają się jakieś odstępstwa. Nie warto do takiego gołębia dołączyć do pary coś co będzie korygować błędy w budowie?
Lu czy Ty nie bierzesz gołebi do ręki i na podatawie ogledzin dobierasz im pary , czy robisz to jedynie na papierze łaczac najlepszy z najlepszym?
Dużo się mówi o intuicji hodowcy.A to nic innego jak umiejętność oceny.


ASY NIE RODZĄ SIĘ SAME!
SĄ JEDYNIE OWOCEM PRACY HODOWCY Z DOBRYM MATERIAŁEM!!
https://www.youtu...lEGFHrR3Cg
https://www.youtu...e=youtu.be

 
Użytkownik


Postów: 1008
Data rejestracji: 08.09.12

#18 | 05.12.2018 10:58

Radku.
To że ktoś potrafi dostrzec dobrego gołębia to jedno. Pytanie czy potrafi z nim pracować.
Miałem kolegę który juz lotuje w innym rejonie polski. Po sezonie gdzie zdobyłem 2 miejsce w młodych wpadł z wizytą. Popatrzył i wskazał jednego młodego i mówi mi że on jest najlepszy. Fakt faktem gołąb ten służył mi potem 7 lat jako jedyny z tego rocznika - był nie do zajechania, wrócił nawet z pękniętym na pół mostkiem a potem jeszcze dwa lata chodził.
Był dobry - nawet bardzo, ale z tego rocznika miałem gołębie lepsze (szybsze).

Drugi kolega który już nie lotuje wszedł do gołębnika i wskazał mi faktycznie najlepszego gołebia jakiego miałem (do tej pory nie trafił mi się lepszy) i mówi ten jest najlepszy. Widac miał oko. Tylko co z tego że potrafił zauwazyć dobrego jak mu się to nie przekładało na wyniki i dodatkowo gubił gołębie masowo (a ściągał tylko z topowych hodowli po topowych ptakach a na zamówione młode po konkretnym ptaku czekał czasami 3 lata). i praktycznie nigdy nic znaczącego nie osiągnął poza pojedynczymi wystrzałami albo pojedynczym lotnikiem.

Dlatego wyglad to jedno a ręka hodowcy to drugie.

Ja nie patrze na wygląd (swoich ptaków ale jak coś nabywam musi mi pasowac do moich) bo zwykle to co najbardziej mi sie podoba pierwsze ginie - poza nielicznymi wyjątkami.

Pozdrawiam

P.S. Niezbyt często zgadzam się z LU ale tym razem popieram go w 100%. Sezon i tak zweryfikuje wszystkich i wszystkie teorie - zwłaszcza sezon gołębi dorosłych - bo młode to tresowane małpki i ich "wyczyn" prawie nigdy nie przekłada się na późniejsze wyniki w lotach dorosłych.

Edytowane przez irslash dnia 05 gru 2018 11:00:22
 

 
 
Temat Forum Odpowiedzi Ostatni post
Szczepienie gołębi Profilaktyka 7 14.03.2019 12:46
Zmiana hodowcy gołębi, a ich wyniki. Loty gołębi dorosłych 2 10.03.2019 00:37
Sprzątanie u gołębi młodych Loty gołębi młodych 34 07.03.2019 09:46
Jaka karma dla gołębi? Wasze pytania 88 24.01.2019 21:30
PiCalc - kalkulator szybkości gołębi Wasze pytania 5 14.01.2019 19:56
Strony oddziałów PZHGP
oraz Klubów i organizacji
Skontaktuj się w celu aktualizacji danych lub jeśli Ty lub Twój oddział bądź klub chce prowadzić stronę internetową w naszym systemie.

QBALOTNIK SKLEP wszystko dla gołębi
Hodowla 2000
Pigeon Vitality
Sprzedawca:
100.00 zł
Licytacja (brak ofert)
300.00 zł
KUP TERAZ!
Data zakończenia:
26.05.2019 19:48

Sprzedawca:
100.00 zł
Licytacja (brak ofert)
300.00 zł
KUP TERAZ!
Data zakończenia:
26.05.2019 20:36

Ostatnio Widziani
Użytkowników online: 1
dd257
Statystyka

Gości online: 16
Łącznie użytkowników: 12,155
Najnowszy użytkownik: wielkigolab
Strona istnieje 4677 dni
Dzisiaj odwiedzono nas: 32095 razy
Dzisiaj zalogowało się 143 użytkowników
Sprzedawca: sylwek59
100.00 zł
Licytacja (brak ofert)
300.00 zł
KUP TERAZ!
Data zakończenia: 26.05.2019 20:36


Portal Złote Skrzydło
Miejsce spotkań hodowców gołębi pocztowych.
Jesteśmy gotowi na nowe wyzwania!


Kontakt z redakcją
Szymon Krupowicz
  535 635 636
zloteskrzydlo@gmail.com
redakcja@zloteskrzydlo.pl

                
Szybki kontakt z redakcją

133,297,742 unikalne wizyty. Wszystkie prawa zastrzeżone! Stronę wygenerowano w 1.01 sekund.
Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2019 by Nick Jones.Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.