Portal Złote Skrzydło
Forum dyskusyjne portalu Złote Skrzydło
Jesteś w dziale: Hodowla :: Okres wychowu młodych
Temat: Jedna samica zniosła 4 jaja?
Kto tu jest? 1 Gość
Awatar
Użytkownik

Data rejestracji: 11.12.18

#1 | 04.04.2020 17:48

W gnieździe, w którym na początku marca wykluły się 2 ptaszki pojawiły się 4 nowe jaja. Dwa zostały zniesione 19 i 21 marca (pierwsze jak pisklaki miały 10 i 11 dni), a dwa kolejne 30.03 i 01.04. Dwa pierwsze jaja na początku przez kilka dni były wysiadywane, a potem tylko nocą (w dzień często odkryte). Ale w gnieździe były cały czas pisklęta, które czasem pewnie nieświadomie siedziały na tych jajach. Teraz gdy są 4 jaja wysiadywane są wszystkie.

W czasie, gdy zniesione zostały 2 pierwsze jaja kilka razy widziałam w gnieździe inną samicę, która razem ze swoim samcem chciała zająć to gniazdo. Para była jednak szybko przepędzana przez ojca pisklaków. Gołębie te założyły swoje gniazdo gdzie indziej-na klatce schodowej i wczoraj pojawiło się u nich jajo.

W ubiegłym roku jedna z samic złożyła jak zwykle 2 jaja, a 6 dni po drugim pojawiło się trzecie. Była też sytuacja, że pisklak miał 12 dni, a już matka złożyła kolejne jajo. Ale wtedy w gnieździe był tylko 1 ptaszek, bo drugie jajo zaraz po złożeniu zabrał drapieżnik. Teraz są tam 2 ptaszki, więc jaki sens jest tak wcześnie przystępować do kolejnego lęgu. I która z samic mogła znieść jajka na początku drugiej połowy marca?

Czy z takich jaj, które miały przerwę w wysiadywaniu może się coś wykluć? Czy to było celowe działanie ptaków, które czekały na złożenie następnych jajek?

Awatar
Użytkownik

Data rejestracji: 27.02.19

#2 | 04.04.2020 22:38

To raczej jaja tej obcej samiczki, być może nie znalazla lepszego miejsca do zniesienia, zniosla i zostala wygnana przez samca właściciela gniazda jak opisalas. Te dwa brudne jaja raczej nic z nich nie bedzie, chyba jedno jest obite? mrozy byly, a samiczka sama musi poczuc kiedy jest gotowa na kolejny leg i wysiadywanie, a po za tym 4 mlode do wykarmienia to za duzo. Sie dzieje u Ciebie na balkonie Grin tylko obserwowac dzika nature Smile)

Edytowane przez PocztowaPani dnia 04 kwi 2020 22:41:35

Awatar
Użytkownik

#3 | 05.04.2020 13:21

Źadne z jaj nie jest uszkodzone, tylko brudne. Mrozów tu nie było, bo mieszkam na 3 piętrze. Pelargonie nie zmarzły i całą zimę stały na dworze. Szkoda mi tej drugiej obcej samiczki. Załoźyła gniazdo na klatxe schodowej, zdążyła znieść 1 jajko, a dzisiaj sąsiaska zniszczyła gniazdo, bo przeszkadza jej jak ptaki fruwają i brudzą. Gniazdo wywrócone na bok, jajo z brzegu ale nie zbite. Zabrałam je i dam do wysiadywania innej parze jak pojawią się u nich jaja. Tamtych dawnych jaj nie wyrzucę, chyba, że będą uszkodzone lub będzie można poznać że są niezapłodnione. Ale zawiodłam się dzisiaj na mojej sąsiadce. Wyglądała na miłą osobę, zawsze uśmiechnięta, chętna do rozmowy starsza pani regularnie chodząca do kościoła.

Awatar
Użytkownik

Data rejestracji: 27.02.19

#4 | 05.04.2020 21:34

To jej balkon i jej wybór, dobrze ze od razu zepsuła gniazdo a nie poczekala az sie rozwiną w jajku lub wylegną gołąbki bo wtedy by cierpialy. To dzikie ptaki ktore szybko sie rozmnazaja, za ponad tydzien bedza mialy nowe jaja. Wracajac do tematu pytania, to jesli jaja byly kilka dni grzane a pozniej nie, a pozniej znowu tak to płód pewnie obumarł bo jak zaczyna sie grzac to juz trzeba utrzymac odpowiednia temperature. A przeswietlalas kiedys jaja? albo wstrzasnij nim i jak bedzie "pływać, chlupać" to sprawa jasna.

Awatar
Użytkownik

#5 | 21.04.2020 21:16

Nie prześwietlałam nigdy jaj i nie znam jednoznacznej odpowiedzi na pytanie jak długo jaja były nieogrzewane. Gniazdo nigdy nie było puste, tylko cały czas siedziały tam 2 opierzone już ptaszki. Często pisklaki siedziały na tych jajach, ale zdarzało się, że jajka leżały obok. Chyba trzeba będzie poczekać i pewnie w okolicy świąt lub trochę później problem sam się rozwiąże. Jaja nie różnią się niczym od pozostałych dwóch. A jeżeli chodzi o zniszczone przez sąsiadkę gniazdo, to nie było ono na jej prywatnym balkonie-tylko na klatce schodowej tzn. części wspólnej budynku. Ja mieszkam na 3, a ona na 4 piętrze, a ptaki miały gniazdo między piętrami w otwartym okienku.

Wiadomość dopisana dnia 21.04.2020 21:16
Niestety z żadnego z jaj nic się nie wykluło. Okazało się, że jaja zniesione przez obcą samiczkę prawie nie były ogrzewane. Jedno niezapłodnione, w drugim była ok. 1cm tarczka zarodkowa.

Natomiast oba jaja zniesione przez właścicielkę gniazda były zapłodnione. Jednak dzisiaj cały dzień ptaki zaczęły się dziwnie zachowywać. Najpierw rano ciągle się zmieniały, potem oba często opuszczały gniazdo i przystąpiły do godów. Jaja były zimne, więc sprawdziłam co jest w środku. W pierwszym uszkodzonym, zniesionym 22 dni temu było pisklę gotowe do wyklucia, ale prawie nie wchłonięte żółtko, które jakby z jednej strony (z lewej na zdjęciu) jakby zielonkawe i chyba zaczęło się psuć. Ptaszek żył kilka minut i padł. Natomiast w drugim jaju zniesionym 20 dni temu było pisklę jakby nie do końca wykształcone 1-2 dni przed wykluciem. Ptaszek był zimny, a jajo miało dużą pustą przestrzeń z jednej strony (błony płodowe z żółtkiem i naczyniami krwionośnymi wraz z pisklakiem odstawały od skorupy). Zastanawiam się, co się mogło stać. Po południu spadła z parapetu doniczka z kwiatem, a jak wróciłam do domu rodzice stali obok gniazda i byli zajęciem sobą (jak pisałam już płodzą następne). Ale ta doniczka spadła dopiero po południu, a ptaki od rana ciągle zostawiały jaja same. Jeszcze wczoraj ptaki cały czas wysiadywały jaja. Ciekawe, co się mogło stać. Na zdjęciach pisklę z jaja zniesionego 30.03 i żółtko z tego jaja.

Edytowane przez Anna73 dnia 21 kwi 2020 21:16:27

Temat Forum Odpowiedzi Ostatni post
Samica na jajkach Okres parowania 11 23.03.2020 21:54
Samica ocena za standard kupię Ogłoszenia drobne 1 30.12.2018 18:58
Zasiedziała samica Wasze pytania 2 14.08.2018 22:21
Samica Hendrix Wasze pytania 12 27.04.2017 16:56
Samica Okres zimowy 6 16.04.2017 10:43
Strony oddziałów PZHGP
oraz Klubów i organizacji
Skontaktuj się w celu aktualizacji danych lub jeśli Ty lub Twój oddział bądź klub chce prowadzić stronę internetową w naszym systemie.

QBALOTNIK SKLEP wszystko dla gołębi
Hodowla 2000
Pigeon Vitality
Sprzedawca:
1,000.00 zł
KUP TERAZ!
Data zakończenia:
15.06.2020 22:07

Sprzedawca:
100.00 zł
Licytacja (brak ofert)
160.00 zł
KUP TERAZ!
Data zakończenia:
05.06.2020 20:04

Sprzedawca:
100.00 zł
Licytacja (1 oferta)
400.00 zł
KUP TERAZ!
Data zakończenia:
29.06.2020 10:46

Sprzedawca:
150.00 zł
Licytacja (brak ofert)
200.00 zł
KUP TERAZ!
Data zakończenia:
13.06.2020 11:07

Sprzedawca:
150.00 zł
Licytacja (1 oferta)
200.00 zł
KUP TERAZ!
Data zakończenia:
13.06.2020 13:02

Ostatnio Widziani
Użytkowników online: 0
Statystyka

Gości online: 13
Łącznie użytkowników: 12,392
Najnowszy użytkownik: LANDO
Strona istnieje 5057 dni
Dzisiaj odwiedzono nas: 21989 razy
Dzisiaj zalogowało się 61 użytkowników
Sprzedawca: hodowca51
100.00 zł
Licytacja (1 oferta)
400.00 zł
KUP TERAZ!
Data zakończenia: 29.06.2020 10:46

Portal Złote Skrzydło
Miejsce spotkań hodowców gołębi pocztowych.
Jesteśmy gotowi na nowe wyzwania!

Kontakt z redakcją
Szymon Krupowicz
  535 635 636
zloteskrzydlo@gmail.com
redakcja@zloteskrzydlo.pl

Szybki kontakt z redakcją

146,025,391 unikalne wizyty. Wszystkie prawa zastrzeżone! Stronę wygenerowano w 0.10 sekund.